head expansion-icrisat
 
 
    About us Senior staff list

Senior staff list

Updated: 02 September 2014
        Patancheru Headquarters
William D Dar          
William D Dar Director General (See Biography)  
Richard P Burgos   G Narendra Kumar   Mark D Winslow  
Richard P Burgos
Chief of Staff
  G Narendra Kumar
Director, Country Relations
and Business Affairs (New Delhi)
  Mark D Winslow
Communication Consultant
 
CLL Gowda          
CL Laxmipathi Gowda
Deputy Director General Research
 
B Hanumanth Rao          
B Hanumanth Rao
Senior Manager - Intellectual Property Management Office
     
 
Dr Noel Ellis       Dr Shoba Sivasanka  
Noel Ellis
Director, CGIAR Research Program on Grain Legumes
      Shoba Sivasankar
Director, CGIAR Research Program on Dyland Cereals
 
Satish Nagaraji   Gurulingappa G Koppa      
Satish Nagaraji
Communication Manager
  Gurulingappa G Koppa
Senior Program Manager
     
Joanna Kane-Potaka          
Joanna Kane-Potaka
Director-Strategic Marketing & Communication
 
Cristina P Bejosano   Murli M Sharma   Amit Chakravarty  
Cristina P Bejosano
Head, Public Awareness and Marketing Support
  Murli M Sharma
Senior Manager - Protocol, Visitors and Travel Services
  Amit Chakravarty
Senior Manager, Scientific Editing and Publishing
 
R Narsing Rao   KPCh Subba Raju   Smitha Sitaraman  
R Narsing Rao
Manager - Grants and Contracts
  KPCh Subba Raju
Manager - Grants Management
  Smitha Sitaraman
Communication Manager
 
Alina Paul   Jerome Bousset      
Alina Paul
Communication Consultant
  Jerome Bossuet
Communication Consultant
     
TN Menon          
TN Menon
Head
         
Swati Jain          
Swati Jain
Manager
         
 SS Sharat Kumar          
SS Sharat Kumar
Director, Human Resources and Operations
     
Surya kanth sharma   K Mohan Sharma   AJ Rama Rao  
Surya Kant Sharma
Head - Human Resources & Operations
  K Mohan Sharma
Head - Human Resources Services (IRS/SMG)
  AJ Rama Rao
Head - Human Resources Services (NRS)
 
C Narasimha Reddy          
C Narasimha Reddy
Head - Medical Services
         
TD Peter          
TD Peter
Head
 
VN Somayajulu          
VN Somayajulu
Manager
     
Rajesh Agrawal          
Rajesh Agrawal
Assistant Director General
         
Supriya Bansal   MS Raju   PV Gopiramanan  
Supriya Bansal
Financial Controller / Head
  MS Raju
Senior Manager
Project Finance
  PV Gopiramanan
Manager - Treasury & Operations
 
Ch Sridhar          
Ch Sridhar
Manager, CRP Finance and MIS
     
Dileepkumar Guntuku          
Dileepkumar Guntuku
Principal Scientist/Global Leader and Coordinator for South-South Exchange
 
Pradyut J Modi   Chukka Srinivasa Rao   Rosana P Mula  
Pradyut J Modi
Head, Information Systems Unit
  Chukka Srinivasa Rao
Senior Manager - Data Management
  Rosana P Mula
Coordinator - Learning Systems Unit
 
V V Sumanth Kumar          
V V Sumanth Kumar
Scientist - ICT4D
         
M Prabhakar Reddy          
M Prabhakar Reddy
Program Leader
         
Suresh C Pillay   C Buchappa   K Hanumanth Rao  
Suresh C Pillay
Assistant Program Leader & Senior Manager - Engineering Services
  C Buchappa
Senior Manager - Engineering Services
  K Hanumanth Rao
Senior Manager - Farm Services
 
Bijoo Davis   BN Vijay Kumar      
Bijoo Davis
Manager - Electrical and Airconditioning
  BN Vijay Kumar
Manager – Transport Services
     
A Vani          
A Vani
Manager
         
Anthony Michael Whitbread          
Anthony Michael Whitbread
Research Program Director
         
Amare Haileslassie Tekle   Shalander Kumar   Murali Krishna Gumma  
Amare Haileslassie Tekle
Senior Scientist - Crop Livestock
  Shalander Kumar
Scientist
  Murali Krishna Gumma
Scientist - Geographic Information System/
Geospatial Science
 
Takeshi Watanabe   Tsehaye Tesfamariam Habtemichael      
Takeshi Watanabe
Special Project Scientist
  Tsehaye Tesfamariam Habtemichael
Post Doctoral Fellow
     
MCS Bantilan          
MCS Bantilan
Research Program Director
         
P Parthasarathy Rao   Uttam Kumar Deb   S Nedumaran  
P Parthasarathy Rao
Assistant Research Program Director & Principal Scientist - Economics
  Uttam Kumar Deb
Principal Scientist - Economics
  S Nedumaran
Scientist - Economics
 
Thiagarajah Ramilan   Srinivasa Reddy Srigiri   M Srinivas Rao  
Ramilan Thiagarajah
Scientist - Bio-economic modeling
  Srinivasa Reddy Srigiri
Scientist - Natural Resource Economics
  M Srinivas Rao
Specialist - Markets, research and  innovation
 
Madhusudan Bhattarai   N Nagaraj   S Nedumaran  
Madhusudan Bhattarai
Principal Scientist - Economics
  N Nagaraj
Principal Scientist - Economics
  Ranjit Kumar
Principal Scientist - Economics
 
R Padmaja   D Kumara Charyulu   Surjit Vikraman  
R Padmaja
Scientist - Gender Research
  D Kumara Charyulu
Scientist - Agricultural Economics
  Surjit Vikraman
Scientist - Economics
 
Dakshina Murthy Kadiyala   Shyam Moses Davala      
Dakshina Murthy Kadiyala
Special Project Scientist - Spatial Crop Modeling
  D Shyam Moses
Special Project Scientist - Economics
     
Rajeev K Varshney          
Rajeev K Varshney
Research Program Director and Director, Centre of Excellence in Genomics (CEG)
 
Pooran M Gaur   HD Upadhyaya    Kiran K Sharma  
Pooran M Gaur
Assistant Research Program Director
  HD Upadhyaya
Principal Scientist and Head Gene Bank
  Kiran K Sharma
Principal Scientist - Cell Biology and Director, PTTC and Chief Executive Officer - Agribusiness and Innovation Platform
 
HC Sharma   Pooja Bhatnagar Mathur   Mamta Sharma  
HC Sharma
Principal Scientist - Entomology
  Pooja Bhatnagar Mathur
Senior Scientist - Cell/Molecular Biology
  Mamta Sharma
Senior Scientist - Legumes Pathology
 
Abhishek Rathore   C V Sameer Kumar    S Gopalakrishnan  
Abhishek Rathore
Senior Scientist - Biometrics
  C V Sameer Kumar
Senior Scientist - Pigeonpea Breeding
  S Gopalakrishnan
Senior Scientist - Microbiology
 
Shivali Sharma   Myer G Mula   Rachit Kumar Saxena	 
Shivali Sharma
Scientist - Genetic Resources
  Myer G Mula
Scientist - Seed Systems
  Rachit Kumar Saxena Scientist - Applied Genomics  
P Janila   Hari Kishan Sudini   M Vetriventhan  
P Janila
Senior Scientist - Groundnut Breeding
  Hari Kishan Sudini
Senior Scientist - Groundnut Pathology
  M Vetriventhan
Scientist - Genetic Resources
 
Santosh K Pattanashetti   Santisree Parankusam   Mahendar Thudi  
Santosh K Pattanashetti - Scientist - Genetic Resources   Santisree Parankusam
Scientist - DST-INSPIRE
  Mahendar Thudi
Scientist - Applied Genomics and Genotype Service Laboratory
 
K Hima Bindhu   S Srinivasan   Vikas Kumar Singh	 
K Hima Bindhu
Scientist - DST-INSPIRE
  S Srinivasan
Scientist - Chickpea Breeding
  Vikas Kumar Singh
Special Project Scientist - Applied Genomics
 
GV Ranga Rao   Anupama J Hingane   Pawan Khera  
GV Ranga Rao
Special Project Scientist - IPM
  Anupama J Hingane
Special Project Scientist - Pigeonpea Breeding
  Pawan Khera
Special Project Scientist - Genomics and Molecular Breeding (Peanut Foundation)
 
Pallavi Sinha   D Srinivas Reddy   Manish K Pandey  
Pallavi Sinha
Special Project Scientist - Functional Genomics
  D Srinivas Reddy
Special Project Scientist
  Manish K Pandey
Scientist - Groundnut Genomics
 
P T Lekha	  Gaurav Agarwal   Vinay Kumar  
P T Lekha
Special Project Scientist - Applied Genomics
  Gaurav Agarwal
Special Project Scientist - Applied Genomics
  Vinay Kumar
Special Project Scientist - Applied Genomics
 
Sobhan Babu Sajja	  Sobhan Babu Sajja	  KAVS Krishna Mohan	 
Sobhan Babu Sajja
Special Project Scientist - Chickpea Breeding
  Spurthi N Nayak
Special Project Scientist -
Genomics and Molecular Breeding
  KAVS Krishna Mohan
Special Project Scientist - Computational Genomics
 
Mr Sandip Kale	  R Vijaya Kumar   DVSSR Sastry  
Mr Sandip Kale
Special Project Scientist - Computational Genomics
  R Vijaya Kumar
Manager - Field Research Operations (Pigeonpea Breeding)
  DVSSR Sastry
Manager - Genebank Seed Laboratory
 
K Narsimha Reddy   Annapurna Chitikineni
  Julie M I Hofer  
K Narsimha Reddy
Manager - Germplasm Conservation
  Annapurna Chitikineni
Manager - CEG
  Julie M I Hofer
Post Doctoral Fellow
 
Stefania Grando          
Stefania Grando
Research Program Director
     
Vincent Vadez   A Ashok Kumar   Rajan Sharma  
Vincent Vadez
Assistant Research Program Director & Principal Scientist - Plant Physiology
  A Ashok Kumar
Senior Scientist - Sorghum Breeding
  Rajan Sharma
Senior Scientist - Cereals Pathology & Head, Plant Quarantine Lab
 
SK Gupta   Jana Kholova   Rakesh K Srivastava  
SK Gupta
Senior Scientist - Pearl Millet Breeding
  Jana Kholova
Scientist - Cereals Physiology
  Rakesh K Srivastava
Senior Scientist - Molecular Breeding
 
P Srinivasa Rao   Trushar Shah   Santosh P Deshpande  
P Srinivasa Rao
Senior Scientist - Sorghum Breeding
  Trushar Shah
Scientist - Bioinformatics
  Santosh P Deshpande
Scientist - Molecular Breeding
 
A G Bhasker Raj   M Govindaraj   Ch Ravinder Reddy  
A G Bhasker Raj
Manager - Field Research Operations (Pearl Millet Breeding)
  M Govindaraj
Scientist - Pearl Millet Breeding
  Ch Ravinder Reddy
Senior Scientist - Technology Exchange
 
B Ramaiah   Thammineni Chakradhar   P Sudhakar Reddy  
B Ramaiah
Manager – Field Research Operations (Sorghum Breeding)
  Thammineni Chakradhar
Special Project Scientist
  P Sudhakar Reddy
Scientist - DST-INSPIRE
 
Manish Roorkiwal          
Manish Roorkiwal
Special Project Scientist - Agricultural Genomics Network
         
Kiran K Sharma   SM Karuppanchetty   Saikat Dutta Mazumdar  
Kiran K Sharma
Chief Executive Officer -
Agribusiness and Innovation Platform
  SM Karuppanchetty
Chief Operating Officer -
Agribusiness Incubator Program
  Saikat Dutta Mazumdar
Chief Operating Officer -
NutriPlus Knowledge Program
 
S Aravazhi   Jonathan Philroy   R Bhubesh Kumar  
S Aravazhi
Chief Operating Officer Innovation & Partnership (INP) Program Agribusiness and Innovation Platform (AIP)
  Jonathan Philroy
Deputy Manager - Agri-Business Incubator
  R Bhubesh Kumar
Assistant Manager - Agri Business Incubator Program
 
Suhas P Wani          
Suhas P Wani
Director
         
K V Raju   Raghavendra Rao Sudi   G Pardhasaradhi  
K V Raju
Assistant Director
  Raghavendra Rao Sudi
Manager - Watersheds
  G Pardhasaradhi
Manager - Soil and Plant Analytical Laboratory
 
     
Kaushal K Garg   K H Anantha   Girish Chander  
Kaushal K Garg
Scientist - Watersheds
  K H Anantha
Scientist - Watersheds
  Girish Chander
Scientist - Soil Science
 
G L Sawargaonkar   Mukund Dhavaji Patil   AVR Kesava Rao  
G L Sawargaonkar
Scientist - Agronomy
  Mukund Dhavaji Patil
Scientist - Soil Physics
  AVR Kesava Rao
Scientist - Agroclimatology
 
    Eastern and Southern Africa (ESA)
Moses Siambi          
Moses Siambi
Director
         
Alastair William Orr   Lieven Claessens   NVPR Ganga Rao  
Alastair William Orr
Assistant Director & Principal Scientist - Economics (Markets, Institutions and Policies)
  Lieven Claessens
Principal Scientist - Natural Resources (Water and Soils) (Resilient Dryland Systems)
  NVPR Ganga Rao
Senior Scientist - Breeding (Grain Legumes)
 
Henry Fred Ojulong   Damaris A Odeny   Kai Mausch  
Henry Fred Ojulong
Scientist - Breeding (Dryland Cereals)
  Damaris A Odeny
Scientist - Biotechnology (Grain Legumes)
  Kai Mausch
Scientist - Economics (Markets, Institutions and Policies)
 
Esther Mwihaki Njuguna   ES Monyo   ES Monyo  
Esther Mwihaki Njuguna
Scientist - Gender Research (Grain Legumes) and Policies)
  Eric Manyasa,
Scientist - Cereals Breeding (Dryland Cereals)
  ES Monyo
Project Coordinator - TL2 - Phase II
 
Dyutiman Choudhary   Albert Johannes Gierend   Simone Verkaart  
Dyutiman Choudhary
Specialist – Technology Uptake and IMOD (Eastern and Southern Africa)
  Albert Johannes Gierend
Agricultural Marketing - Economist (Markets, Institutions and Policies)
  Simone Verkaart
Junior Professional Officer - (Technology Transfer) (Resilient Dryland Systems)
 
Rajneesh Paliwal          
Rajneesh Paliwal
Post Doctoral Fellow (Dryland Cereals)
         
Dr Patrick Okori   Samuel MC Njoroge   Takuji W Tsusaka  
Dr Patrick Okori
Principal Scientist - Groundnut Breeding (Grain Legumes)
  Samuel MC Njoroge
Scientist - Legume / Cereal Pathology, (Grain Legumes / Dryland Cereals)
  Takuji W Tsusaka
Associate Scientist - Production Economics, (Markets, Institutions and Policies)
 
S Anitha          
S Anitha
Post Doctoral Fellow
(Grain Legumes)
         
Kizito Mazvimavi          
Kizito Mazvimavi
Head, Impact Assessment Office and Country Representative
         
Andre F van Rooyen   Sabine Homann  Kee Tui   Swathi Sridharan  
Andre F van Rooyen
Senior Scientist - Crop Livestock (Resilient Dryland Systems)
  Sabine Homann Kee Tui
Scientist (Markets, Institutions and Policies)
  Swathi Sridharan
Editor
 
Martin Philani Moyo          
Martin Philani Moyo
Post Doctoral Fellow (Resilient Dryland Systems)
         
KPC Rao   Tilahun Amede Wondifraw   Christopher Ochieng Ojiewo  
KPC Rao
Principal Scientist - (Soil Science and Country Representative (Resilient Dryland Systems)
  Tilahun Amede Wondifraw
Principal Scientist - Natural Resources / Systems Agronomy (Resilient Dryland Systems)
  Christopher Ochieng Ojiewo
Senior Scientist - Legumes Breeding (ESA) (Grain Legumes)
 
Abdalla H Mohamed   Sridhar Gummadi      
Abdalla H Mohamed
Senior Scientist - Cereals Breeding (ESA) (Dryland Cereals)
  Sridhar Gummadi
Special Project Scientist - Climate Change Adaptation (Resilient Dryland Systems)
     
    West and Central Africa (WCA)
Ramadjita Tabo          
Ramadjita Tabo
Director
         
Eva W Rattunde   HFW Rattunde   Robert B Zougmore  
Eva W Rattunde
Principal Scientist - Sorghum Breeding & Genetic Resources (Dryland Cereals)
  HFW Rattunde
Principal Scientist - Sorghum Breeding & Genetic Resources (Dryland Cereals)
  Robert B Zougmore
Regional Program Leader - CCAFS (Dryland Cereals)
 
George E Okwach   Abdoulaye Saley Moussa   Birhanu Zemadim Birhanu  
George E Okwach
Project Manager - HOPE project for Sorghum and Millets (Dryland Cereals)
  Abdoulaye Saley Moussa
Senior Scientist - CCAFS
  Wenda K Bauchspies
Senior Scientist - Gender
Research
 
Birhanu Zemadim Birhanu   D Hailemichael Shewayrga   Gnangnimon G Edmond Totin  
Birhanu Zemadim Birhanu
Scientist - Land and Water Management
  D Hailemichael Shewayrga
Scientist - Groundnut Breeding Grain Legumes)
  Gnangnimon G Edmond Totin
Scientist / Policy and Institutions - Resilient Dryland Systems
 
Pierre CS Traore   Amadou Bila Belemgoabga   Monica Petri  
Pierre CS Traore
Manager - GIS (Resilient Dryland Systems)
  Amadou Bila Belemgoabga
Manager - Administration
  Monica Petri
Project Manager / Agronomist (Resilient Dryland Systems)
 
Hemant Nitturkar   Hemant Nitturkar   Agathe Diama  
John Rusagara Nzungize
Project Manager and Technology Uptake Specialist
  Hemant Nitturkar
Specialist, Technology Uptake and IMOD (West and Central Africa)
  Agathe Diama
Regional Information Officer
 
Gatien Falconnier   Baloua Nebie   Baptiste Guitton  
Gatien Falconnier
Associate Professional Officer - Crop Livestock Systems / Modeling (Resilient Dryland Systems)
  Baloua Nebie
Junior Professional Officer - Sorghum Breeding (Dryland Cereals)
  Baptiste Guitton
Post Doctoral Fellow - (Dryland Cereals)
 
Mahamadou Gandah   Jupiter Ndjeunga   CT Hash  
Mahamadou Gandah
Project Coordinator - AGRA Microdose Project and Country Representative (Resilient Dryland Systems)
  Jupiter Ndjeunga
Principal Scientist (Markets, Institutions and Policies)
  CT Hash
Principal Scientist - Breeding (Dryland Cereals)
 
Malick Niango Ba   Sapna Jarial   Fatondji Dougbedji  
Malick Niango Ba
Senior Scientist - Entomology (Grain Legumes / Dryland Cereals)
  Sapna Jarial
Scientist, Crop Livestock - WCA (Resilient Dryland Systems)
  Fatondji Dougbedji
Scientist - Agronomy (Resilient Dryland Systems)
 
Falalou Hamidou   Patrice Savadogo   Amadou Hassane  
Falalou Hamidou
Regional Scientist - Physiology (Grain Legumes)
  Patrice Savadogo
ICRAF/ICRISAT Agroforestry Systems Scientist
  Amadou Hassane
Manager - Finance
 
Gaston Sangare   Prakash I Gangashetty      
Gaston Sangare
Regional Farm Manager
  Prakash I Gangashetty
Post Doctoral Fellow - Pearl Millet Breeding
     
Hakeem Ayinde Ajeigbe   Babu Nagabhushan Motagi   Ijantiku Ignatius Angarawai  
Hakeem Ayinde Ajeigbe
Principal Scientist - Agronomy and Country Representative (Resilient Dryland Systems)
  Babu Nagabhushan Motagi
Senior Scientist - Groundnut Breeding (Grain Legumes)
  Ijantiku Ignatius Angarawai
Scientist - Sorghum Breeding (Dryland Cereals)
 
    OTHER CENTER STAFF  
Warwick Easdown          
Warwick Easdown
Director
         
 M Ravishankar    Antonio L. Acedo Jr   Ramkrishnan Madhavan Nair  
M Ravishankar
Special Project Scientist
  Antonio L. Acedo Jr
Postharvest Specialist
  Ramkrishnan Madhavan Nair
Vegetable Breeder - Legumes
 
Arnab Gupta           
Arnab Gupta
Special Project Scientist – Agroecology and Seed Systems (New Delhi)
         
B Vivek   Pervez H Zaidi
  Zerka Rashid  
B Vivek
Senior Maize Breeder
  Pervez H Zaidi
Senior Maize Physiologist
  Zerka Rashid
Scientist - Maize pathology
 
M P Nagesh   K Seetharam   anoj Kanti Debnath  
M P Nagesh
Special Project Scientist - Breeding for Abiotic Stress
  K Seetharam
Special Project Scientist - Abiotic Stress Breeding
  Manoj Kanti Debnath
Special Project Scientist - Biometrics
 
A R Sadananada   Kathikeya Krothapalli   M T Vinayan  
A R Sadananada
Maize Seed Specialist for South Asia
  Kathikeya Krothapalli
Maize Breeder in South Asia
  M T Vinayan
Maize Stress Specialist
 
Girish Kumar Krishna   Raman Babu   Sudha Nair  
Girish Kumar Krishna
Maize Molecular Breeder
  Raman Babu
Molecular Maize Breeder
  Sudha Nair
Molecular Maize Breeder
 
Anita Pratima Minz          
Anita Pratima Minz
Project Manager
         
Parminder Singh Virk   Binu Cherian      
Parminder Singh Virk
Manager - Crop Development
  Binu Cherian
Country Crop Manager
     
Michael Blümmel          
Michael Blummel
Leader Global Project - Intensifying Livestock Systems
         
V Padmakumar          
V Padmakumar
Project Manager
         
Arvind Kumar   M S Ramesha   Frank Mussgnug  
Arvind Kumar
Senior Scientist
  M S Ramesha
Senior Scientist
  Frank Mussgnug
Scientist - Soil
 
Sudhir Yadav   Avinash Chandra Pandey      
Sudhir Yadav
Scientist - Irrigated Systems Agronomist (Water Management)
  Avinash Chandra Pandey
Special Project Scientist - Plant Breeding
     
Oli Tooher-Hancock,          
Oli Tooher-Hancock
Principal - ISH
         
Priyanie Amerasinghe          
Priyanie Amerasinghe
Head, IWMI Hyderabad and Senior Researcher Bio Medical Sciences
         
L Suri Naidu   Krishna Reddy Kakumanu   K Palanisami  
L Suri Naidu
Special Project Scientist
  Krishna Reddy Kakumanu
Special Project Scientist
  K Palanisami
Principal Researcher
 
Upali Amarasinghe          
Upali Amarasinghe
Senior Researcher - Statistics
         
Avinash Chandra Pandey          
P Vani Sekhar
Senior Scientist
         
© by ICRISAT. All rights reserved.